Stopnie i sprawności

Poniżej znajdują się wszystkie zgromadzone materiały dotyczące zdobywania sprawności, planowania projektu starszoharcerskiego i rozwijania swoich stopni harcerskich. Gorąco zachęcam do przeglądania tych dokumentów i wzięcia się do roboty!

Sprawności

Każdy z nas ma jakąś umiejętność, jest w czymś dobry i zachwyca tym innych. Będąc harcerzem na pewno nadarzyła się okazja do tego, by zdać sprawność jednogwiazdkową. Jeśli jednak nie należałaś/-łeś wcześniej do harcerstwa, to nic straconego! I dla jednych, i dla drugich ważne powinno być kształtowanie i rozwijanie swojego talentu. Dlatego czas zabrać się za sprawności ciekawsze, bardziej wymagające i motywujące. Cały spis sprawności można znaleźć tutaj, natomiast dla ułatwienia przygotowania się do zdawania warto też przejrzeć przykład rozpisanej sprawności topografa.

Stopnie

Stopnie harcerskie stanowią pewien wstęp do kariery jako instruktor. Doskonalą nas i uczą w każdej dziedzinie życia, nie tylko harcerskiej. Te dwa zamieszczone poniżej są przygotowane specjalnie dla harcerzy starszych – odpowiadają ich możliwościom i wymaganiom. Nie ma co zwlekać, bo kiedyś przyjdzie taki moment, że będzie za późno na zostanie pionierką/odkrywcą lub samarytanką/ćwikiem!

Projekt

Praca w drużynie powinna zespalać nas razem, tworzyć pewnego rodzaju więź. Ułatwić to może projekt starszoharcerski, czyli wspólnie zaplanowany czas, podczas którego trzeba podzielić się obowiązkami i współpracować. Tego rodzaju forma pracy uczy również odpowiedzialności, bo gdy jeden z grupy zawali, cały plan się sypie i ciężko to wszystko potem nadrobić. Na podstawie przykładowego projektu zacznijcie wypełniać swoją własną kartę!